sobota, 23 września, 2023

Co słychać w sprawie uniwersalnej ładowarki?

Musisz zobaczyć

Jako użytkownik sprzętu elektronicznego doskonale znasz problem różnych „końcówek” ładowarek. Ma on już jednak zacząć przechodzić do historii. 24 października 2022 r. Unia Europejska bowiem ostatecznie zatwierdziła dyrektywę o uniwersalnej ładowarce. Sprawdź, co się dzięki temu zmieni.

Obecne typy złącz USB w ładowarkach

Podstawowy podział typów złączy USB obejmuje 3 rodzaje. Typ A związany jest z komputerem, a także łączy kabel z ładowarką telefonu. Typ B spotkasz przy drukarkach. Typ C znalazł się właśnie w dyrektywie UE. Ponadto w urządzeniach mobilnych wykorzystuje się powszechnie Micro USB, a użytkownicy sprzętów firmy Apple korzystają ze złącza Lightning. W starszych urządzeniach spotkasz jeszcze typ mini USB. Jak widzisz, w typach złączy można całkiem się pogubić.

Gdzie skorzystasz z uniwersalnej ładowarki?

Jak już wspomnieliśmy, uniwersalna ładowarka będzie związana z typem C. Pozwoli to na korzystanie z jednej ładowarki do różnych typów urządzeń. Najszybciej odczujesz to w przypadku urządzeń mobilnych, takich jak telefony komórkowe, tablety, czytniki cyfrowe, aparaty fotograficzne, słuchawki, głośniki, myszki, klawiatury bezprzewodowe, nawigacje czy konsole do gier. Laptopy doczekają się objęcia przepisami dyrektywy 40 miesięcy po jej wejściu w życie.

Zalety nowego rozwiązania

Skoro przy pomocy uniwersalnej ładowarki naładujesz różne sprzęty, nie będzie już konieczne trzymanie wielu ładowarek z różnymi typami złączy. Rozwiązanie to jest bardziej efektywne dla Ciebie, ale również korzystniejsze ekologicznie. Produkowanych będzie bowiem mniej elektrośmieci. Dodatkowo przy zakupie nowego urządzenia będziesz miał wybór, czy chcesz sprzęt z nową ładowarką czy bez. Piktogramy na opakowaniach pokażą Ci również, jaka jest wydajność ładowania w przypadku opcji z dołączoną ładowarką.

Jak widzisz, zmiany związane z uniwersalną ładowarką, mają przynieść korzyści zarówno konsumentom, jak i środowisku. Pozostaje więc zobaczyć, jak będzie wyglądała realizacja dyrektywy w praktyce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej artykułów

Najnowsze