sobota, 23 września, 2023

Czego nie wiesz o Amou Haji

Musisz zobaczyć

Ostatnio świat obiegła informacja o śmierci „najbrudniejszego człowieka świata”. Zmarł on 23 października w wieku 94 lat. Ekscentryczny styl bycia Irańczyka intrygował wielu ludzi. W 2013 r. powstał nawet film zatytułowany „Dziwne życie Amou Haji”. Poznaj bliżej historię tego człowieka.

Kim był Amou Haji

Urodził się w 1928 r. Mieszkał we wsi Dejgah, w Iranie. Zasłynął jako „najbrudniejszy człowiek świata”. Według różnych źródeł nie mył się bowiem przez ponad 50 lub nawet ponad 60 lat. Czyni to go rekordzistą wśród ludzi, którzy najdłużej obywali się bez kąpieli. Mieszkańcy wioski często namawiali go do umycia się. Bezskutecznie. Udało im się to dopiero kilka miesięcy przed jego śmiercią. Mimo unikania kąpieli Amou Haji cieszył się dobrym zdrowiem.

Jak żył „najbrudniejszy człowiek świata”

Poza tym, że się nie mył, Amou Haji nie tolerował też czystej wody do picia. Co ciekawe, pił tylko z zardzewiałej puszki po oleju, a wodę nabierał z kałuży. Ponoć nie chciał przyjmować pożywienia od mieszkańców wioski. Miał jeść padlinę, a zapytany o ulubione jedzenie wskazał na jeżozwierza. Żył jak pustelnik, w dziurze w ziemi. Sąsiedzi wybudowali mu jednak ceglaną chatę jako schronienie. Amou Haji lubił palić. Wypalał nawet kilka papierosów jednocześnie. Korzystał również z fajki nabijanej suszonymi zwierzęcymi odchodami.

Dlaczego Amou Haji unikał kąpieli

Na to pytanie brakuje jednoznaczniej odpowiedzi. Według jednych źródeł zrezygnował w młodym wieku z kąpieli z tego względu, że i tak mył się sporadycznie. Z innych doniesień można się dowiedzieć, jakoby Amou Haji bał się wody, a nawet uważał, że kąpiele mogą powodować choroby. Z kolei mieszkańcy jego wioski mieli twierdzić, że ich sąsiad w młodości doświadczył niepowodzeń, które odbiły się na jego emocjonalności. To miało go skłonić do obrania takiej życiowej drogi.

Amou Haji, jak widać, był nie tylko „najbrudniejszym człowiekiem świata”, ale również barwną postacią, która przyciągała swoim nietypowym podejściem do życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej artykułów

Najnowsze