Czy wiesz, że Hawaje powstały wskutek ruchu tektonicznego? Są to tereny pochodzenia wulkanicznego, które wynurzyły się z wód Oceanu Spokojnego. Wszyscy słyszeli o Hawajach, ale mało kto wie, że właśnie w taki sposób powstały.
Hawaje – początki istnienia
Hawaje to archipelag, w skład którego wchodzi aż 137 wysp, w tym 7 jest niezamieszkałych przez człowieka. Hawaje zlokalizowane są w północno-środkowej części Oceanu Spokojnego. Są to tereny górzyste, z ogromną liczbą wulkanów, wiele z nich jest nadal czynnych. Klimat na wyspach jest tropikalne, lecz dzięki prawie ciągle wiejącym od wody wiatrom nie doskwiera jego mieszkańcom.
Ludzie zaczęli docierać na Hawaje i je zasiedlać dopiero około 300 roku naszej ery. Do tego czasu cały archipelag był odizolowany od reszty otaczającego go świata. Brytyjczyk James Cook był pierwszym europejskim odkrywcą Hawajów. Zapoczątkowało podróże na archipelag najpierw Brytyjczyków, a następnie pozostałych mieszkańców Europy. Jednak wraz z napływem nowej ludności, napłynęły także choroby, a nawet epidemie, które zdziesiątkowały mieszkańców wysp.
Hawaje to raj na ziemi dla osób lubiących ciepłe klimaty, plaże, ocen i różnorodną roślinność. Na przełomie lat rejon ten bardzo prężnie rozwinął się gospodarczo i turystycznie.
Raj dla surferów
To nie wątpliwie miejsce wręcz uwielbiane przez osoby lubiące surfować. Fale na Pacyfiku są wysokie i świetnie nadają się zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych surferów. Windsurfing to ukochany sport tamtejszej ludności. Poza tym piękne widoki zachwycą każdego. Hawaje kojarzą się nam z egzotycznym rajem, pogodą i radością. Jeśli wybierasz się na Hawaje, to musisz wiedzieć, że panują tam dwie pory: deszczowa oraz sucha. Pora sucha trwa od maja do października, natomiast pora deszczowa zaczyna się od listopada i trwa do końca kwietnia. Największe opady zazwyczaj występują w marcu i listopadzie. Jeśli planujemy dużo zwiedzania to lepiej wybrać się na wyspy w porze suchej.