Kasztany kojarzą się z jesienią, każdy na pewno kiedyś miał okazję zbierać je spod drzew w okresie tej pory roku. Mają one wiele właściwości oraz praktycznych zastosowań. Kasztany znają prawdopodobnie wszyscy bardzo dobrze z zajęć szkolnych lub domowych zabaw, kiedy to robiło się z nich figurki, a później bawiło się z innymi dziećmi lub rodzicami.
Drzewa kasztanowe i kasztany
Drzewa kasztanowe czyli inaczej kasztanowce są charakterystyczne i rozpoznawalne. W Polsce najczęściej spotykany jest kasztanowiec zwyczajny, który jest drzewem rosnącym do 30 metrów wysokości, jego gałęzie rozrastają się szeroko, liście składają się z mniejszych listków które liczą 4-7 sztuk i są ciepłego odcienia zieleni, ze żłobieniem na powierzchni i szpiczastym kształtem. Kasztanowce rodzą owoce, są to brązowe orzechy z białą plamką na środku każdego, które powstają najpierw i dojrzewają w kolczastych, zielonych skorupach, przeważnie po 3 – 4 sztuki w jednej. Kasztany pochodzące z kasztanowca zwyczajnego, to owoce niejadalne, mogą mieć nawet właściwości trujące. Kasztany jadalne istnieją, ale pochodzą z innych gatunków drzew, o czym należy pamiętać.
Orzechy kasztanowca mają jednak szereg różnych i ważnych zastosowań, zarówno w kosmetyce, w domu czy idealnie sprawdzą się w praktycznych, kreatywnych zajęciach. Jeśli szukamy kasztanowca do naszego ogrodu polecamy skorzystać z usług sklepu z drzewami kasztanowca.
Jakie ciekawe postacie/rzeczy możemy zrobić z łączenia ze sobą kasztanów?
Kasztany można użyć do wykonywania wielu rzeczy, które przydają się na co dzień, a także okazyjnie, na przykład podczas zabaw z dziećmi.
Co możemy zrobić z kasztanów? Oto kilka propozycji:
- Ludziki, koniki, misie – z dodatkiem innych naturalnych owoców jesieni, jak żołędzie, owoce róży, liście, kolczaste skorupy oraz wykałaczki, możemy zrobić mnóstwo interesujących postaci do zabawy.
- Wianki – wykonamy je z użyciem styropianowej podstawy, którą należy owinąć brązowym materiałem i przymocować za pomocą kleju, a następnie klejem na gorąco przyklejać kasztany w bliskiej od siebie odległości na całej powierzchni podstawy. Taki wianek można dodatkowo ozdobić wstążkami z lnu oraz drewnianymi koralikami.
- Maseczka do twarzy – kasztany należy umyć i obrać, a następnie ugotować w ilości wody, która je zakryje, następnie rozgnieść je dokładnie na papkę i można nakładać na twarz. Odżywia skórę naczynkową i ujędrnia.
- Kasztany do prania – orzechy należy przekroić na pół i włożyć je do bawełnianego woreczka i zawiązać dokładnie, włożyć do przygotowanej pralki z tkaninami i załączyć tak jak zwykle. Kasztany mają właściwości czyszczące tkaniny i są całkowicie naturalne.
Jak taka zabawa wpływa na rozwój umysłowy i manualny naszych dzieci?
Dziecko uczy się kreatywności, rozwija swoje myślenie i zaczyna zauważać więcej możliwości działania, co w przyszłości będzie dla niego przydatne w kwestiach zawodowych i rodzinnych. Zauważa że wiele przydatnych rzeczy można zrobić samodzielnie, z użyciem własnych rąk, darów natury i kilku pomysłów.