sobota, 23 września, 2023

Mroźne rekordy Polaków

Musisz zobaczyć

Większości z nas zimą marzy się gorąca herbata i ciepły dom. Są jednak tacy śmiałkowie, którzy spełniają wówczas ekstremalnie zimne marzenia. Poznaj Polaków, którzy nie boją się mroźnych wyzwań i biją przy tym rekordy Guinnessa.

Rekordy pobite w wodzie

3 kwietnia 2022 r. r. Krzysztof Kubiak pobił rekord na najdłuższy dystans przepłynięty w lodowatej wodzie. Podczas swojej próby, która odbyła się na Jeziorze Ełckim, śmiałek ten pokonał 4705 m. Średnia temperatura wody wynosiła wówczas 3,8 st. C. Inny Polak, Marcin Szarpak, ustanowił rekord na najszybciej przepłynięty 1 km w lodowatej wodzie wśród mężczyzn. Zajęło mu to 11 minut i 48,10 sekund, Rekordowy wynik pływak ustanowił 3 kwietnia 2022 r. podczas odbywających się w Głogowie Mistrzostw Świata w Zimowym Pływaniu.

Osiągnięcia na lądzie

Valerjan Romanowski, Polak z Wileńszczyzny, 23 października 2021 r. ustanowił rekord na najdłuższą kąpiel w lodzie. Podczas swojej próby spędził zanurzony po szyję 3 godziny i 28 sekund. Temperatura lodu miała, bagatela, -10 st. C, a Romanowski ubrany był tylko w kąpielówki. Doświadczony mors jest autorem jeszcze innego rekordu Guinnessa. 13 maja 2022 r. w Krakowie spędził najwięcej czasu w bezpośrednim kontakcie całego ciała ze śniegiem. Wytrzymał aż 1 godzinę 45 minut i 9 sekund. Dla potrzeb tej próby sprowadzone zostały 3 tony śniegu.

Rekordy Guinnessa pośród chmur

Polacy specjalizują się również w zimowej wspinaczce. Dokonali m.in. pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest. Miało to miejsce 17 lutego 1980 r. za sprawą Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego. Było to pierwsze oficjalne zimowe wejście na jakikolwiek ośmiotysięcznik. Najwięcej ośmiotysięczników zimą zdobył natomiast Jerzy Kukuczka. Ten himalaista wspiął się w latach 80. XX w. na Dhaulagiri, Czo Oju, Kanczendzongę i Annapurnę. Nie są to oczywiście wszystkie osiągnięcia polskich himalaistów.

Powyższe rekordy Guinnessa pokazują, że wśród Polaków znajdują się naprawdę wytrzymali i odważni ludzie, którzy potrafią pokonać wiele przeciwności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej artykułów

Najnowsze