Najcięższa Dynia Świata ważyła 1226 kilogramów i tym samym wywalczyła sobie wpis do Księgi Rekordów Guinnessa. Od 2016 roku hodowcą największej dyni był Belg Mathias Willemijns. Udało się mu wyhodować warzywo o wadze 1190,5 kilograma. Jednak największa dynia Świata, która należała do Stefano Cutrupi, który jest rolnikiem z Poggerino znajdującego się w Toskanii. Włoch pobił rekord o ponad 35 kilogramów.
Najcięższa dynia w Polsce
Rekord, który padł na XVI Dolnośląskim Festiwalu Dyni we Wrocławiu 13 października 2019 roku, należy do Pana Grzegorz Zołotuch. Jego dynia ważyła 870 kilogramów i prezentowała się bardzo okazale. Gosia, tak nazywała się dynia, która ustanowiła nowy rekord Polski. Poprzedni należał do Pana Dominika Kędziaka z miejscowości Kurówek (łódzkie).
Jednym z prekursorów w naszym kraju w hodowli największych dyń jest, Pan Jan Styra, który w ubiegłych latach wielokrotnie stał na podium.
Hodowla dyni giganta
Wyhodowanie dyni wielkich rozmiarów wymaga od nas wiedzy na temat uprawy tej rośliny. Warzywa dyniowate, to jedne z najstarszych, które były hodowane przez człowieka. Są to rośliny szybkorosnące, płożące się oraz posiadające kilkaset gatunków. Dynię możemy wyhodować z siewu nasion bądź z rozsady. W naszym kraju nasiona wysiewa się do gleby w drugiej połowie maja, kiedy ziemia jest już wystarczająco ciepła i wilgotna. Dynia jest warzywem o dużej tolerancji temperatur. Minimalna temperatura, jaka powinna być, aby warzywo dobrze wzrastało to 8 stopni Celsjusz, maksymalna to 25 stopni Celsjusza.
Podczas wzrostu, a zwłaszcza fazy kwitnienia dynia wykazuje ogromne zapotrzebowanie na wodę, dlatego musi być regularnie nawadniana. Z uwagi na duże zapotrzebowania składnikowe dyni, przed uprawą gleba powinna być nawożona organicznie oraz mineralne. Dynie narażone są na ataki przez wirusy, grzyby, różnego rodzaju patogeny oraz szkodniki, które osłabiają roślinę. Podczas hodowli zaleca się też cięcie, które przyśpiesza zbiory.