niedziela, 28 maja, 2023

Naprawa alternatora – czy możemy dokonać tego sami?

Musisz zobaczyć

Alternator to jedno z ważniejszych urządzeń w samochodzie, którego awaria może powodować wiele niebezpiecznych skutków dla całego układu samochodowego. Często chcemy naprawić nasz samochód samodzielnie, ale czy samodzielna naprawa alternatora jest możliwa? A co zrobić, gdy naprawa nas przerosła lub alternator jest już niesprawny? Sprawdź, co możesz zrobić, aby zadbać o prawidłowe działanie pojazdu.

Czym jest alternator i za co odpowiada?

Alternator to inaczej nazywana prądnica prądu przemiennego, której głównym zadaniem jest wytwarzanie prądu podczas pracy silnika, a następnie przesyłanie go do akumulatora. Urządzenie to jest umieszczone obok silnika, ponieważ to silnik spalinowy napędza alternator do działania przy użyciu paska klinowego. Praca tego urządzenia jest niesłuchanie prosta, a jednocześnie tak istotna dla całej pracy pojazdu. Jeśli alternator zaczyna działać nieprawidłowo, to na desce rozdzielczej pojawi się czerwona kontrolka, która powinna skłonić nas do zajrzenia pod maskę, a także udania się do warsztatu samochodowego. Dodatkowo nieprawidłowo działający alternator może sygnalizować się poprzez zwiększające się odgłosy dobiegające z silnika, ale także szybkie przepalenie się żarówek świateł samochodowych.

Czy samodzielna naprawa alternatora jest możliwa?

Oczywiście, że możesz podjąć się próby samodzielnego naprawienia alternatora, ponieważ nie jest to zbyt skomplikowany proces. Większość elementów do naprawy alternatora jest dostępnych w Internecie, ale warto zwrócić uwagę na jakość elementów. Nie należy kupować części samochodowych z niesprawdzonych miejsc, ponieważ możesz uszkodzić cały samochód. Jeśli chcesz samodzielnie sprawdzić alternator i podjąć się jego naprawy to skorzystaj z tych kroków:

Odłącz akumulator oraz przewody z tylnej części urządzenia,
zdejmij pasek z koła pasowego, a następnie wykręć śruby i wyjmij alternator z samochodu
zdemontuj obudowę i wyciśnij łożyska urządzenia,
wyczyść zewnętrzną obudowę przy pomocy piaskowania,
wymień uszkodzone elementy. W zależności co zostało uszkodzone, komutator należy oszlifować, spolerować lub wymienić na nowy, a wirnik – pomalować i zakonserwować
skręć obudowę urządzenia i przylutuj styki uzwojenia do mostka prostowniczego
załóż osłony i regulator napięcia.

Proces naprawy alternatora może być prosty. 

Co zrobić, jeśli alternator nie nadaje się do naprawy?

Jeśli alternator jest kompletnie zepsuty to należy zamówić nowy. W sklepie z alternatorami znajdziesz dobre alternatory samochodowe, z szybką dostawą. Sklep Alter Star specjalizuje się w alternatorach do wszystkich modeli samochodowych, dlatego warto w pierwszej kolejności odwiedzić stronę, aby zapoznać się z ofertą. Stosunkowo tanie alternatory są dostępne w krótkim czasie, a co najważniejsze posiadają wszelkie certyfikaty oraz atesty, które są niezbędne do bezpiecznego użytkowania samochodu. Dlatego, jeśli nie znasz jeszcze sklepu internetowego Alter Star to koniecznie go odwiedź i zamów alternator dopasowany do twojego samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej artykułów

Najnowsze