Z dniem 26 października 2022 roku do obrotu trafia nowa moneta – o nominale 10 złotych, przedstawiająca Michała Kaleckiego. Jest to kolejna moneta kolekcjonerska z serii „Wielcy polscy ekonomiści”.
Dla uczczenia polskiej ekonomii
Kalecki jest kolejnym ekonomistą wyróżnionym w ten sposób. Do tej pory upamiętnieni przez Narodowy Bank Polski w ramach serii zostali: Mikołaj Kopernik, Fryderyk Skarbek, Roman Rybarski, Stanisław Głąbiński, Stanisław Grabski, Leopold Caro, Ferdynand Zweig, Adam Krzyżanowski, Adam Heydel, Edward Taylor, Tadeusz Brzeski, Władysław Grabski, Leon Biegeleisen i Stanisław Lewiński.
Nominał monety to 10 zł, nakład kolekcjonerski wynosi do 10 tysięcy sztuk. Moneta została wyprodukowana przez Mennicę Polską S.A. na zlecenie Narodowego Banku Polskiego. Na rewersie monety znajdują się wizerunek Michała Kaleckiego, daty jego urodzin i śmierci oraz tytuły wybranych prac, między innymi Teoria Dynamiki Gospodarczej. Na awersie, poza stałymi elementami, umieszczono cytat z monografii Kapitalizm. Koniunktura i zatrudnienie.
Kim był Michał Kalecki?
Michał Kalecki żył w latach 1899-1970. Studiował na Politechnice Gdańskiej, Politechnice Warszawskiej i Uniwersytecie Warszawskim, jednak z powodów głównie finansowych nauki nie ukończył. Ekonomię zgłębiał we własnym zakresie. W 1929 roku rozpoczął pracę w Instytucie Badań Koniunktur Gospodarczych i Cen. Jest autorem wydanego w 1933 roku studium Próba teorii koniunktury. Przedstawił w nim teorie efektywnego popytu. W 1936 roku uzyskał stypendium Rockefellera i wyjechał do Szwecji. Podczas wojny pracował w Oksfordzkim Instytucie Statystycznym. Od 1946 roku był zastępcą dyrektora Działu Stabilizacji i Rozwoju w Departamencie Gospodarczo-Społecznym Sekretariatu ONZ. Po powrocie do Polski w 1955 roku wykładał w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. Był kandydatem do nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 1970 roku, ale śmierć uniemożliwiła uzyskanie tego wyróżnienia.