Dziś Krajowy System e-Faktur jest dobrowolny, od 1 stycznia 2024 roku to się zmieni – będzie obowiązkowy dla wszystkich. Przedsiębiorcy mają trochę więcej niż rok, by przygotować się do idących za tym zmian. Największą rewolucję oznacza to dla księgowości.
Spora zmiana dla właścicieli przedsiębiorstw
Jeżeli do 1 stycznia 2024 roku przedsiębiorcy nie zdołają przygotować się do obowiązkowego KSeF, nie będą w stanie wystawiać i odbierać faktur. Tym samym prowadzenie przez nich działalności będzie niemożliwe.
Obligatoryjne korzystanie z KSeF całkowicie zmieni obecny model obrotu fakturami w Polsce. Obowiązywać będzie jeden standard e-faktur, co może być utrudnieniem dla tych firm, które dokumenty otrzymują w sposób tradycyjny. Takie przedsiębiorstwa powinny przechodzić na postać cyfrową już teraz, by 1 stycznia 2024 roku ich nie zaskoczył. Obecnie wiele firm zajmujących się księgowością oferuje klientom wsparcie i pomoc we wdrożeniu odpowiednich programów, które pozwolą odpowiednio przygotować się do zmian.
Działanie fakturowania elektronicznego
Jak będzie wyglądać fakturowanie po tej dacie? Tak jak w innych krajach, między innymi Ameryki Południowej, części Azji i Bliskiego Wschodu, gdzie model ten już funkcjonuje. Polska będzie kolejnym krajem w Europie, który go wdroży. Najdłużej jest on obowiązkowy we Włoszech – od 2017 roku.
Wzór faktur, podług którego będą sporządzane, będzie podany przez Ministerstwo Finansów. Wystawianie będzie odbywało się przy obecnie wykorzystywanych przez przedsiębiorców programach finansowo-księgowych. Nim taka faktura trafi do odbiorcy, będzie musiała zostać przesłana z takiego programu za pośrednictwem interfejsu do centralnej bazy MF (KSeF). Tam otrzyma numer identyfikujący i zostanie zweryfikowana. Po tym uznana będzie za wystawioną i otrzymaną. Kontrahent będzie musiał pobrać ją z systemu i opłacić.
Za wprowadzeniem takiego modelu będą szły korzyści dla przedsiębiorców, między innymi zwolnienie z obowiązku przechowywania faktur i ich archiwizacji, odpowiedzialność tę przejmie KSeF.